Türkiyə Azərbaycanda qızıl və mis yataqlarının istismarında iştirak edəcək
Bunu iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Ankarada keçirilən Türkiyə-Azərbaycan iş adamları forumunda çıxışı zamanı bildirib.
Onun sözlərinə görə, bu gün keçirilən forumda hər iki tərəfdən sənaye, turizm, nəqliyyat, ticarət sahələrində fəaliyyət göstərən iş adamlarının iştirakı iqtisadi münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğunu bir daha nümayiş etdirir: “Forum çərçivəsində bir sıra sənədlərin, o cümlədən tekstil sənayesində müqavilənin imzalanması nəzərdə tutulur. İnanıram ki, bu sənədlər Türkiyə ilə Azərbaycan arasında əlaqələrin inkişafına xidmət edəcək”.
Nazir bildirib ki, Azərbaycanda özəlləşdirmə sahəsində fəaliyyətin aktivləşdirilməsi baş verir: “Bu sahədə dövlət müəssisəsinin türk şirkəti tərəfindən idarə edilməsinə başlanılır. Bununla yanaşı, dağ-mədən sənayesi sahəsində daha bir layihənin imzalanması nəzərdə tutulur. Bu, qızıl və mis yataqlarının istismarını təmin etmək məqsədi daşıyır”.
Xatırladaq ki, bu ilin yanvar ayında “Azərlotereya” ASC Türkiyə Respublikasının “Demirören Şans Oyunları Yatırımları A.Ş.” şirkətinin törəmə cəmiyyəti olan “YMT Sans B.V.” şirkətinə müqavilə əsasında idarəetməyə verilib.

Turkey will participate in the development of gold and copper deposits in Azerbaijan
The statement came from Economy Minister Mikayil Jabbarov speaking at the Turkish-Azerbaijani Business Forum in Ankara.
According to him, the participation of businessmen from both sides in industry, tourism, transport and trade in today's forum demonstrates the high level of economic relations: “A number of documents, including an agreement in the textile industry, are expected to be signed within the forum. I believe that these documents will serve the development of relations between Turkey and Azerbaijan. "
The Minister said that privatization activities are being intensified in Azerbaijan: “A state-owned enterprise is being managed by a Turkish company in this area. In addition, another project in the mining industry is expected to be signed. It aims to ensure the development of gold and copper deposits.
It should be noted that in January of this year, "Azerlottery" OJSC "Demirören Chance Games Investments A.Ş." YMT Sans B.V., a subsidiary of The company was transferred to management on a contractual basis.