Türkiyə Azərbaycanda qızıl və mis yataqlarının istismarında iştirak edəcək
Bunu iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Ankarada keçirilən Türkiyə-Azərbaycan iş adamları forumunda çıxışı zamanı bildirib.
Onun sözlərinə görə, bu gün keçirilən forumda hər iki tərəfdən sənaye, turizm, nəqliyyat, ticarət sahələrində fəaliyyət göstərən iş adamlarının iştirakı iqtisadi münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğunu bir daha nümayiş etdirir: “Forum çərçivəsində bir sıra sənədlərin, o cümlədən tekstil sənayesində müqavilənin imzalanması nəzərdə tutulur. İnanıram ki, bu sənədlər Türkiyə ilə Azərbaycan arasında əlaqələrin inkişafına xidmət edəcək”.
Nazir bildirib ki, Azərbaycanda özəlləşdirmə sahəsində fəaliyyətin aktivləşdirilməsi baş verir: “Bu sahədə dövlət müəssisəsinin türk şirkəti tərəfindən idarə edilməsinə başlanılır. Bununla yanaşı, dağ-mədən sənayesi sahəsində daha bir layihənin imzalanması nəzərdə tutulur. Bu, qızıl və mis yataqlarının istismarını təmin etmək məqsədi daşıyır”.
Xatırladaq ki, bu ilin yanvar ayında “Azərlotereya” ASC Türkiyə Respublikasının “Demirören Şans Oyunları Yatırımları A.Ş.” şirkətinin törəmə cəmiyyəti olan “YMT Sans B.V.” şirkətinə müqavilə əsasında idarəetməyə verilib.

Турция примет участие в разработке месторождений золота и меди в Азербайджане
Об этом заявил министр экономики Микаил Джаббаров, выступая на турецко-азербайджанском бизнес-форуме в Анкаре.
По его словам, участие в сегодняшнем форуме бизнесменов с обеих сторон в сфере промышленности, туризма, транспорта и торговли свидетельствует о высоком уровне экономических отношений: «В рамках ожидается подписание ряда документов, в том числе соглашения в текстильной отрасли. форум. Считаю, что эти документы послужат развитию отношений между Турцией и Азербайджаном ».
Министр сказал, что в Азербайджане активизируется приватизационная деятельность: «Государственное предприятие в этой сфере управляется турецкой компанией. Кроме того, ожидается подписание еще одного проекта в горнодобывающей отрасли. Он направлен на обеспечение разработки месторождений золота и меди.
Отметим, что в январе этого года «Азерлоттери» ОАО «Demirören Chance Games Investments A.Ş.». YMT Sans B.V., дочерняя компания Компания была передана в управление на договорной основе.